Sžíravější, sevřenější a drsnější. Takový je román od autora románu Manžela jsem nezabila


Nejnovější román Liou Čen-jüna opět nese typický rukopis tohoto autora, jak jej známe z předchozích děl, je ovšem ještě sžíravější, sevřenější a drsnější.

Příběh má tentokrát čtyři hlavní postavy: mladou vesnickou ženu, díky níž nahlédneme do světa prostituce, vysokého komunistického funkcionáře, který to dotáhne až na guvernéra provincie, okresního ředitele Pozemních staveb, státního úřadu výstavby silnic a mostů, a postavu nepříliš uvědomělého zástupce ředitele Úřadu ochrany životního prostředí.

Postavy se vzájemně neznají, nejsou ze stejného kraje ani ze stejné společenské vrstvy, příběhy každého z nich jsou ale od začátku do konce jeden absurdnější než druhý. Trestná činnost, ať prostituce různých forem, vydírání nebo korupce různých druhů, vyplouvá na povrch v podobě šokujícího skandálu, který je třeba zamést pod koberec. Nikdo se nerozpakuje sáhnout k nelegálnímu řešení situace, a když něco vyjde na povrch, jde jen o to vyklouznout z problémů co nejlaciněji, přičemž nikdo nikdy neví, do čeho dalšího se zrovna zaplétá…

Autor v jednotlivých kapitolách rozvíjí vzájemně nesouvisející příběhy, které se později překvapivě propojí. Komentuje medializaci skandálů, senzacechtivost uživatelů internetu a zásahy cenzury. Obžaloba cynismu, senzacechtivosti a lhostejnosti je namířena proti všem.

 

Liou Čen-jün (*1958) aktuálně patří mezi nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnější čínské autory a je označován za předního představitele čínského neorealismu. Po absolutoriu oboru čínský jazyk a literatura na Pekingské univerzitě pracoval jako novinář, coby spisovatel debutoval v roce 1987 románem Tcha-pchu (Krámek v pagodě). Všechny jeho knihy svérázným humorem a nevšedním zobrazováním každodenního života vzbudily velký zájem čtenářů. Mnohé romány byly úspěšně zfilmovány, je nositelem literárních ocenění, například Mao Tunovy literární ceny za román z roku 2008 I ťü ting i wan ťü (Vlídné slovo nad zlato). Česky mu zatím vyšly prózy Manžela jsem nezabila (2016) a Kuchař, chmaták a realitní magnát (2017).