Jak blázen do Star Wars napsal nejočekávanější sci-fi roku


Jeho román Spící obři bývá přirovnáván k Marťanovi, o práva na zfilmování se málem popralo hned několik významných hollywoodských studií. Celé to přitom začalo tím, že po něm syn chtěl postavit robota.

Kanadský rodák Sylvain Neuvel vystřídal řadu povolání. Byl novinářem, dekontaminoval půdu, prodával zmrzlinu v Kalifornii a učil v Indii. Jako malý kluk se hrozně toužil stát kosmonautem a dokonce napsal povídku ze světa Star Wars.

Coby typický geek sbírá figurky akčních hrdinů (neváhá za ně utratit šílené částky) a nejcennější kniha v jeho knihovně je román ze světa Battlestar Galacticy s podpisy všech hlavních herců.

„Jsem velký kutil, takže když mě můj malý syn poprosil, abych mu vyrobil robota, neváhal jsem,“ vypráví. „A skutečně jsem ho sestrojil. Jenže pak se mě začal ptát odkud ten robot je a jestli umí létat…“

Byly to dobré otázky. Sylvain Neuvel o nich začal přemýšlet, sepisovat si poznámky a pak si najednou uvědomil, že mu v počítači vzniká román. „Spící obři jsou v jádru vlastně příběh otce, který pro svého syna vyrobil hračku,“ říká.

Jenže o rukopis nikde nestáli. Z nakladatelství dostával jeden odmítavý dopis za druhým, proto se rozhodl knihu vydat sám vlastním nákladem. Potřeboval však hezký citát od nějakého kritika na zadní stránku, proto se rozhodl rukopis poslat redaktorům literárního webu Kirkus.

„A začal nejšílenější měsíc mého života. Kirkus totiž mé knize dal vynikající hodnocení a ve stejný den jsem dostal maily od tří hollywoodských producentů. Jeden z nich mě dal do kontaktu s filmovým agentem, který mě zase spojil s literárním agentem… O dva týdny později byla prodaná práva na knihu i na film a Sony hned najalo scenáristu Jurského parku a Mission Impossible, aby napsal scénář…“ popisuje Sylvain Neuvel.

Spící obři dosud vyšli v 15 jazycích a čtenáři na Goodreads je zařadili mezi šest nejlepších sci-fi knih roku 2016. Sylvain Neuvel pracuje na pokračování a v mezidobí spolu se synem sestavuje repliku R2-D2.